Niko Mrkonjić
Seminarski

Seminarski

5G mreža

Što je 5G?

Riječ je o bežičnoj tehnologiji 5. generacije ili mobilnoj mreži 5. generacije. To je nova vrsta mreže koja je dizajnirana za povezivanje gotovo svih i svega, uključujući strojeve, objekte i uređaje.

Prethodne generacije mobilnih mreža su : 1G, 2G, 2.5G, 3G i 4G. Pokazat ćemo koliko je 5G tehnologija bolja od prethodnih generacija i za što se točno 5G koristi.

 

Karakteristike                                                                                     

• Brzina podataka do 20Gbps – > 10 do 100x poboljšanje brzine u odnosu na 4G i 4.5G mreže
• Kašnjenje od 1 milisekunde
• 1000x propusni opseg po jedinici površine
• Do 100x veći broj povezanih uređaja po jedinici površine (u usporedbi sa 4G)
• 99,999% dostupnosti
• 100% pokrivenost
• 90% smanjenje potrošnje energije mreže
• Do 10 godina trajanja baterije za IoT uređaje male snage

 

BRZINA

Na koji način 5G postiže puno veće brzine u odnosu na prethodnike?

Prema principima komunikacije, što je frekvencija kraća, to je širina pojasa veća. Upotreba kraćih frekvencija (milimetarski valovi između 30GHz i 300GHz) za 5G mreže je razlog zašto ova mreža može postići puno veće brzine. Ovaj visokopojasni spektar pruža očekivano povećanje ne samo brzine već i kapaciteta, niske latencije i kvaliteta.

 

PREDNOSTI

Imamo tri stavke za što se 5G koristi (ujedno i prednosti):

  • Prvo imamo poboljšanu mobilnu širokopojasnu vezu (Enhanced mobile broadband). Nudi znatno veće brzine prijenosa podataka i povećani mrežni kapacitet, omogućujući korisnicima neometano preuzimanje i strujanje sadržaja visoke razlučivosti. Poboljšava mobilno iskustvo pružanjem bržeg pregledavanja weba, video streaminga i igranja na pametnim telefonima i tabletima.

  • Druga stvar za koju se koristi 5G je masivne internet stvari (Massive Internet of Things, IoT). 5G pruža infrastrukturu potrebnu za povezivanje ogromnog broja uređaja i senzora. Omogućuje pametne domove, pametne gradove i industrijsku automatizaciju, omogućujući uređajima da komuniciraju i učinkovito razmjenjuju podatke.

  • I zadnja je Mission – critical services. Odnosi se na korištenje 5G tehnologije za podršku aplikacijama i uslugama koje su vitalne i zahtijevaju visoku pouzdanost, nisku latenciju i robusnu izvedbu. Ove se usluge obično koriste u sektorima u kojima svaki prekid ili kašnjenje može imati značajne posljedice, kao što su javna sigurnost, zdravstvena skrb, transport i industrijska automatizacija.

 

NEDOSTACI

  • Teška instalacija i primjena

  • Mogućnost prodiranja u mrežu, tijekom pokušaja hakiranja ako mreža nije dobro poboljšana.

  • Na mobitelima koji su na 5G mreži primijetit ćete brzo pražnjenje i zagrijavanje baterije.

  • Rasprostranjenost: 5G mreža je ograničena samo na veće gradove gdje ima više stanovnika

 

Je li 5G tehnologija opasna?

Ne, odnosno nije ništa opasnija od tehnologija koje koristimo i sad, kao što su Wi-Fi ili 4G.  Elektromagnetski valovi ne mogu proizvesti, prenijeti ili stvoriti bilo kakvu biološku tvorevinu, pa tako ni virus ili bakteriju. Jedina nuspojava korištenje elektromagnetskih valova jest zagrijavanje tkiva. No strogi propisi kojih se teleoperateri koji grade bazne stanice i održavaju mobilnu mrežu te proizvođači pametnih telefona moraju pridržavati, jamče da je korištenje tih uređaja (a onda i tehnologije) sigurno.

 

Kada će 5G postati standard?

Prema izvještaju Ericssona za studeni 2020., 5G će dostići 3,5 milijardi pretplatnika do 2026., što ga čini najbržom generacijom koja je ikada uvedena na globalnom nivou. 5G već postaje dostupan širom svijeta, naročito u većim gradovima, dok na našem području sve to kao i obično kasni. S obzirom da još uvijek nemamo ni potpunu pokrivenost 4G mrežom, nije baš realno očekivati napredak u skorijem periodu.

 

 

Izvori

Skip to content